Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

PROJEKT-uchwła/stanowisko

dodano 2016-10-21 11:50 w kategorii: Informacje

Pomorska Rada Wojewódzka Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyrażą niepokój/sprzeciw wobec planów zmiany ustroju szkolnego.

W naszej opinii reforma forsowana przez minister Anne Zalewską jest nieprzygotowana,nie została poprzedzona konsultacjami i dyskusją ze środowiskiem oświatowym, w tym ze związkami zawodowymi. Niepokój budzą jej koszty społeczne i finansowe.

Powołaniu gimnazjów towarzyszą idea wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków. Wyniki egzaminów gimnazjalnych na Pomorzu pokazują, ze z spośród 16 gmin, w których osiągnięto wyniki lepsze niż średnia w kraju - 8 to były gminy wiejskie.

Likwidacją gimnazjów i przywrócenie 8. klasowej szkoły podstawowej i 4. letniego liceum musi uwzględniać wszystkie okoliczności, nie tylko uwagi krytyczne wobec niedostatków wychowawczych w niektórych placówkach.

Apelujemy do minister Zalewskiej o kierowanie się dobrem dzieci,dobrem edukacji,apelujemy o dialog i rozwagę przy dokonywaniu tak głębokich zmian, oświata to nie jest obszar decyzji arbitralnych.

PRW SLD zwraca także uwagę, ze projekt zmian ustroju szkolnego ułatwia prywatyzacje edukacji i przekazywanie zadań gminy podmiotom zewnętrznym, co jest w świetle rozstrzygnięcia TK niezgodne z ustawą o samorządzie gminy. Z perspektywy Gdańska, który zrealizował taki eksperyment w szkołę w Kokoszkach, prowadzoną za pieniądze publiczne przez spółkę prawa handlowego, uznany następnie przez sąd administracyjny za niezgodny z prawem - zastrzeżenie to jest szczególnie istotne.

Uznając prawo rządu do wprowadzania własnych zmian, uważamy, ze prawo to nie może naruszać prawa dzieci i młodzieży do dobrej,efektywnej edukacji, zapewniającej rozwój talentów i umiejętności społecznych.Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  wczoraj o 15:35

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  wczoraj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.